Rybářský přístřešek k rybářskému křeslu

 - rychle, levně, jednoduše

 

Určitě se Vám také stalo při krátkodobém výletu na ryby, že i přes příznivou předpověď počasí začalo pršet a pršelo tak dlouho,že byste dali cokoli za možnost trochu suchého místa pro křeslo a výbavu. V některých případech to pak znamená konec krátkodobého lovu a to je velká škoda. Namítnete, že řešením jsou bivaky, profi rybářské přístřešky, stany nebo deštník.

Máte částečně pravdu, ovšem velkou nevýhodou tohoto zboží, mimo jejich pořizovací cenu je, že s sebou na rybách vláčíte další věci a pokud často chytáte na místech jako já, které jsou daleko od Vašeho auta je každý kilogram výbavy navíc hodně znát. Deštníky a profi rybářské přístřešky prostě nejsou to pravé a přehodit přes sebe igelit nebo plachtu zase není takový komfort jaký při rybaření v dešti požadujeme.

 

Na trhu prostě neexistuje rybářský přístřešek, který by byl současně:

  • jednoduchý rybářský přístřešek
  • lehký rybářský přístřešek
  • levný rybářský přístřešek
  • velmi rychle postavitelný rybářský přístřešek
  • rybářský přístřešek pro krátkodobé rybaření

nebo jsem  i po usilovném hledání na internetu i v rybářských prodejnách nenašel nic co by splňovalo mnou požadované vlastnosti a nízkou cenu do 800,- Kč.

Výroba rybářského přístřešku

Napadlo mne proto vyrobit jakýsi funkční prototyp který by splňoval parametry pro lehký a rychle postavitelný rybářský přístřešek a při troše dobré vůle a profesionálním zdokonalení od odborníků by mohl najít třeba i komerční využití. Jsem přesvědčen,že spousta rybářů, kteří nemají jako já čas na několikadenní výlety k vodě by si takový přístřešek koupila nebo alespoň dle mého popisu jednoduše sama vyrobila.

Postavení u vody tohoto jednoduchého rybářského přístřešku je i s vytažením 6-ti tyčí a rozbalení plachty určitě do dvou minut, předností přístřešku je hlavně nízká hmotnost, dobrá stabilita a nízká výrobní cena.

Základem jsou lehké laminátové či duté lehké hliníkové tyče 6 ks( možno využít třeba ze starého stanu apod.) ukotvené k rybářskému křesílku a zakrývací nepromokavá plachta alespoň 80 g o rozměru cca 3x4m ( já použil dražší maskáčové provedení). Výšku je třeba zvolit dle velikosti Vaší postavy a výšky křesílka, jde o to aby jste se uvnitř přístřešku cítili pohodlně a hlavou nenaráželi na plachtu či jednoduchou konstrukci rybářského přístřešku. Uvnitř přístřešku bude i dost suchého místa na Váš batoh a další vybavení. Batoh, který nosíte s sebou můžete použít jako zátěž(kotvení plachty zevnitř přístřešku).

S sebou na krátkodobé rybaření tak nebudete tahat těžký deštník či bivak,ale jen 6 lehkých laminátových či hliníkových proutků, které si uložíte k udicím a jednu plachtu, která se Vám s přehledem vleze do batožiny či do obalu na pruty a budete tak připraveni velmi rychle reagovat na nenadálou změnu počasí.

 

Krok jedna

ze 3 tyček si vytvořit jakousi malou fotbalovou branku. 2 nosné tyče ukotvené ke křesílku by měly být o něco silnější než ostatní tyče, já použil 2 duté hliníkové. Přece jen na ně bude vyvíjen největší tlak,nahoře by měli mít otvor. Do otvoru zasunete horní tyč prostřednictvím nějaké spojky (já využil jednoduše 2 ocelové závlačky, které jsem upevnil na horní tyč a tuto zasadil do otvorů), ukotvení ke křeslu je už na Vaší fantazii, můžete využít třeba drátu či spojky, pokud máte to štěstí jako já,že navíc v nohách křesílka jsou už připravené otvory, do kterých tyče přesně sednou tak je konstrukce určitě stabilnější, fantazii se meze nekladou jak by řekl klasik :-)

Krok dvě

dvě horní tyče (mohou být užší než základní tyče) nějakým způsobem propojit s brankou ja využil díry v tyčích a použil jednoduchou ocelovou závlačku, která drží tvar, tuto jsem navlíkl na tyč a spojil jsem konstrukci do jákéhosi trojúhelníku.Vzadu ke spojení trojúhelníku pak můžete využít třeba drátek nebo něco na co pak nasadíte poslední opěrnou tyč. Neměl jsem nic po ruce tak jsem využil kousek umělohmotné trubky do které jsem vsadil opěrnou tyč a trubkou provlíkl laminátové tyče a i když jsem se divil působí to stabilně a celé to drží pohromadě. Na konci opěrné tyče je dole šroub, který se dá v případě potřeby zavrtat do země nebo je možné opěrnou tyč zapřít o dva kameny nebo lépe chytit ke křeslu-zajistí to pak větší stabilitu. To už je také na Vaší fantazii a technickém provedení.

Krok tři

jednoduchou konstrukci na rybářský přístřešek máme hotovou. Teď už jen stačí přehodit zakrývací plachtu o gramáži 80 g, která je lehká a současně nepromokavá a dle potřeby ji trošku zaříznout nožem na koberce a upravit podle požadované délky, stačila mi lehká zakrývací plachta maskáčového provedení o rozměrech cca 3,5x3m. Oka, která jsou na plachtě na krajích využijete ke kotvení do země nebo plachtu v případě kamenitého a tvrdého břehu u země zatížíte kameny popř. ji chytnete gumovými lany ke křeslu. Přebytečnou plachtu z boku po krajích jsem přilepil k sobě aby mi to uvnitř utvořilo jakousi kapsu, do které pak dám batoh a další vybavení co nosím s sebou. Kotvení přístřešku je mimo pomocných 2 lan zajištěno hlavně váhou rybářského křesla a ve větším větru hlavně váhou rybáře po usednutí do křesla. Z jedné strany rybářského křesla položíte na přebívající plachtu(do vytvořené kapsy) uvnitř svůj batoh a z druhé strany položíte obal na pruty(sice bude trochu koukat ven,ale když na něj nasadíte třeba igelitku bude také zcela v suchu). Batoh i obaly na pruty či kyblík s krmením nám poslouží jako zátěž a plachta se tak lépe ukotví a zajistí to větší stabilitu pokud začne foukat. Je to jednoduché,ale zcela funkční. Tento přístřešek se dá použít i jako ochrana proti slunci a v parném létě nám vytvoří velmi příjemný stín. Testoval jsem i v silnějším větru a vše funguje suprově.

  

Tento jednoduchý rybářský přístřešek se budu nadále snažit zdokonalovat tak aby se třeba v budoucnu z amatérského provedení stala zajímavá alternativa k již sériově vyráběným přístřeškům a mohl si ho každý rybář vyrobit sám nebo třeba něco takového koupit. V případě, že by měl někdo zájem o komerční využití rád se budu podílet na jeho profesionálním zdokonalení a budu také velmi rád jestli se něco obdobného s cenou ideálně do 800,- Kč co nejdříve na našem trhu objeví. Já použil mimo nově koupené plachty pouze materiál co zrovna byl doma k dispozici po ruce a přesto je tento prototyp rybářského přístřešku plně funkční.

e-mail: antoninvrana@seznam.cz


google-site-verification: googlecc8bd36e2cbbbd4c.html